It is less
effective to wash an insoluble precipitate with 15 ml of water once than it is
to wash the precipitate with 3 ml of water 5 times because commonly, when you
clean an <span>indissoluble
precipitate with water, the water will not be completely saturated with
contaminates. Therefore, the absorption of the contaminates would lower with
each wash, since if you only washed it once with a bigger amount or volume of
water, it’d become less contaminated with the wash water but it wouldn’t get
rinsed numerous times.</span>
Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.
<u>Answer:</u> This illustrates law of conservation of mass.
<u>Explanation:</u>
Dalton's theory is based on mainly two laws which are law of conservation of mass and law of constant proportion.
Law of conservation of mass states that mass can neither be created nor be destroyed but it can only be transformed from one form to another form.
This also means that total mass on the reactant side must be equal to the total mass on the product side.
The chemical equation for the decomposition of calcium carbonate follows:

We are given:
Mass of calcium carbonate = 100 grams
Mass of calcium oxide = 56 grams
Mass of carbon dioxide = 44 grams
Total mass on reactant side = 100 g
Total mass on product side = 56 + 44 = 100 g
As, the total mass on reactant side is equal to the total mass on product side.
Thus, this illustrates law of conservation of mass.
Answer:
Trial 2, because the amount of product formed per unit time is higher.
Explanation:
Message me for extra help.
Answer:
See explanation below for answers
Explanation:
We know that the balance is tared, so the innitial weight would be zero. Now, let's answer this by parts.
a) mass of displaced water.
In this case all we need to do is to substract the 0.70 with the 0.13 g. so:
mW = 0.70 - 0.13
mW = 0.57 g of water
b) Volume of water.
In this case, we have the density of water, so we use the formula for density and solve for volume:
d = m/V
V = m/d
Replacing:
Vw = 0.57/0.9982
Vw = 0.5710 mL of water
c) volume of the metal weight
In this case the volume would be the volume displaced of water, which would be 0.5710 mL
d) the mass of the metal weight.
In this case, it would be the mass when the metal weight hits the bottom which is 0.70 g
e) density.
using the above formula of density we calculate the density of the metal
d = 0.70 / 0.5710
d = 1.2259 g/mL