Complete question:
Consider the reaction.
At equilibrium at 600 K, the concentrations are as follows.
2HF -----> H₂ + F₂
[HF] = 5.82 x 10-2 M
[H2] = 8.4 x 10-3 M
[F2] = 8.4 x 10-3 M
What is the value of Keq for the reaction expressed in scientific notation?
2.1 x 10-2
2.1 x 102
1.2 x 103
1.2 x 10-3
Answer:
2.1 × 10^-2
Explanation:
Kequilibrum(Keq) = product/reactant
Equation for the reaction :
2HF -----> H₂ + F₂
Therefore,
Keq = [H2][F2] / [HF]^2
Keq = [8.4 x 10-3][8.4 x 10-3] / [5.82 x 10-2]^2
Keq = [70.56 × 10^(-3 + - 3)]/[33.8724 × 10^(-2×2)]
Keq = [70.56 × 10^-6] / [33.8724 × 10^-4]
Keq = 2.0665 × 10^(-6 - (-4))
Keq = 2.0665 × 10^(-6 + 4)
Keq = 2.1 × 10^-2
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
It is advisable to wear long sleeve when when a student is working in a chemistry lab so that to protect arms from lab chemicals. when someone enter the chemistry lab to wort or to study should be well prepared with appropriate gears and security measure to avoid injury.
The answer:
we should know the meaning of each abbreviation:
ms means millisecond, its value is 10^-3 s
ns means means nanosecond, its value is 10^-9 s
ps means picosecond, its value is 10^-12 s
fs means femtosecond, its value is 1x 10^15 s
<span>Expressions of the quantity 556.2 x 10^-12 are</span>
556.2 x 10^-12 =556.2 ps
556.2 x 10^-12 =556.2 x 10^-9 x 10^-3= 556.2 x 10^-9 ms
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^-3 x 10^-9 = 556.2 x 10^-3 ns
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^- 27 x 10^15 = 556.2 x 10^- 27 fs