Given:
u = 0, initial velocity
s 0.9 m, distance traveled.
t = 3 s, the time taken.
Let a = the acceleration. Then
s = ut + (1/2)*a*t²
(0.9 m) = 0.5*(a m/s²)*(3 s)²
0.9 = 4.5a
a = 0.2 m/s²
Answer: 0.2 m/s²
Answer:
The correct answers is option C, protein
Explanation:
Various food items (derived from plants and animals) are protein rich but some have protein higher than the others and thus these food items are considered as high protein rich food. For example - lean meat and skinless poultry, eggs , legumes, nuts and seeds etc. are all good source of proteins. These sources of food also have vitamin, calcium and carbohydrate but since they have more of protein than other food item thus they are considered good source of protein only. While several other food items are good sources of vitamin, calcium and carbohydrates.
Answer:
(a) k =
(b) τ =
∝
Explanation:
The moment of parallel pipe rotating about it's axis is given by the formula;
I =
---------------------------------1
(a) The kinetic energy of a parallel pipe is also given as;
k =
--------------------------------2
Putting equation 1 into equation 2, we have;
k = 
k =
(b) The angular momentum is given by the formula;
τ = Iw -----------------------3
Putting equation 1 into equation 3, we have
τ = 
But
τ = dτ/dt =
------------------4
where
dw/dt = angular acceleration =∝
Equation 4 becomes;
τ =
∝
Explanation:
The given data is as follows.
C =
R =
ohm
C
Q =
Formula to calculate the time is as follows.
0.135 =
= 7.407
t = 4.00 s
Therefore, we can conclude that time after the resistor is connected will the capacitor is 4.0 sec.
<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>