Distance covered by the squirrel to look for an acorn :
d = ( 3 m/s ) × 10 s = 30 m.
Time taken to eat an Acron is 5 seconds.
Time taken to cover distance of 30 m with 2 m/s speed is :

Therefore, total time take to get back to where he started is ( 10+5+15 ) = 30 s.
Hence, this is the required solution.
Answer:
285 seconds
Explanation:
Jenny speed is 3.8 m/s
Alyssa speed in 4.0 m/s
Alyssa starts after 15 seconds
Find the distance covered by Jenny, when Alyssa starts
Distance=Speed*time
Distance covered by Jenny in 15 seconds= 3.8×15=57m
Relative speed of the two members heading same direction will be;
4.0m/s-3.8m/s=0.2m/s
To find the time Alyssa catch up with Jenny you divide the distance to be covered by Alyssa by the relative speed of the two
Distance=57m, relative speed=0.2m/s t=57/0.2 =285 seconds
=4.75 minutes
The average velocity of Sandy is given by the total distance covered S divided by the total time taken t:

The total distance covered is

while the total time taken is 2 hours + half an hour (for the rest) + 1 hour and half, so

Therefore, the average velocity is
A radio wave is generated by a transmitter and then detected by a receiver. An antenna allows a radio transmitter to send energy into space and a receiver to pick up energy from space. Transmitters and receivers are typically designed to operate over a limited range of frequencies