Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Answer:- 64015 J
Solution: There is 4250 mL of water in the calorimeter at 22.55 degree C.
density of water is 1 g per mL.
So, the mass of water =
= 4250 g
Final temperature of water after adding the hot copper bar to it is 26.15 degree C.
So,
for water = 26.15 - 22.55 = 3.60 degree C
Specific heat for water is 4.184 
The heat gained by water is calculated by using the formula:

where, q is the heat energy, m is mass and c is specific heat.
Let's plug in the values in the formula and do the calculations:

q = 64015 J
So, 64015 J of heat is gained by the water.
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
Answer:
Ar < Cl - < S2-
Explanation:
All the species written above are isoelectronic. This means that they all possess the same number of electrons. All the species above possess 18 electrons, the noble gas electron configuration.
However, for isoelectronic species, the greater the atomic number of the specie, the smaller it is. This is because, greater atomic number implies that their are more protons in the nucleus exerting a greater attractive force on the electrons thereby making the specie smaller in size due to high electrostatic attraction.
Answer:
429.4 kJ are absorbed in the endothermic reaction.
Explanation:
The balanced chemical equation tells us that 1168 kJ of heat are absorbed in the reaction when 4 mol of NH₃ (g) react with 5 mol O₂ (g).
So what we need is to calculates how many moles represent 25 g NH₃(g) and calculate the heat absorbed. (NH₃ is the limiting reagent)
Molar Mass NH₃ = 17.03 g/mol
mol NH₃ = 25.00 g/ 17.03 g/mol = 1.47 mol
1168 kJ /4 mol NH₃ x 1.47 mol NH₃ = 429.4 kJ