Answer:
If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Explanation:
R₁ = Resistance of first resistor
R₂ = Resistance of second resistor
V = Voltage of battery = 12 V
I = Current = 0.33 A (series)
I = Current = 1.6 A (parallel)
In series

In parallel


Solving the above quadratic equation


∴ If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Answer:
xcritical = d− m1
/m2
( L
/2−d)
Explanation: the precursor to this question will had been this
the precursor to the question can be found online.
ff the mass of the block is too large and the block is too close to the left end of the bar (near string B) then the horizontal bar may become unstable (i.e., the bar may no longer remain horizontal). What is the smallest possible value of x such that the bar remains stable (call it xcritical)
. from the principle of moments which states that sum of clockwise moments must be equal to the sum of anticlockwise moments. aslo sum of upward forces is equal to sum of downward forces
smallest possible value of x such that the bar remains stable (call it xcritical)
∑τA = 0 = m2g(d− xcritical)− m1g( −d)
xcritical = d− m1
/m2
( L
/2−d)
Answer:
A.)1.52cm
B.)1.18cm
Explanation:
angular speed of 120 rev/min.
cross sectional area=0.14cm²
mass=12kg
F=120±12ω²r
=120±12(120×2π/60)^2 ×0.50
=828N or 1068N
To calculate the elongation of the wire for lowest and highest point
δ=F/A
= 1068/0.5
δ=2136MPa
'E' which is the modulus of elasticity for alluminium is 70000MPa
δ=ξl=φl/E =2136×50/70000=1.52cm
δ=F/A=828/0.5
=1656MPa
δ=ξl=φl/E
=1656×50/70000=1.18cm

Answer:
The first fact to understand which carries the most weight is we share this small world. We all have such similar characteristics that if you listed them all in one column and then list traits that make each person an absolute individual, one of the lists would be liken to an encyclopedia where as the other more akin to a doodle on a napkin in comparison. Now to the question.
Explanation:
We all know inherently the rules, so to say. yes its acceptable to do as people do normally. to go outside those bounds on purpose to be a nuisance intentionally is not. like 3am loud pounding music or downright disrespect is not acceptable. because when its done that way, since we all know the unspoken rules, its is being done on purpose to annoy.
The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm