Answer: a) 0.12m; b) 1,6 s; c) 0.625 1/s
Explanation: The simple harmonic movement can be described by a sin or cosine function in time.
This can be in the form:
X(t)= A Sin/Cos (wt+φ) where φ is initial phase o position at t=0
w the angular frequency are related to the frequency (f) as 2Pif
and f=1/T period of oscillating
Answer:
The answer is 91.18 Nm
Explanation:
Solution
Recall that
The length of the rod = 4.99 m
∅ = 26°
Force = 62.5N
Now,
T = r * F
The direction of the torque will be in horizontally northward
The torque magnitude is T =r F sin θ
where ∅ will be the angle between r + F θ= 163°
Therefore,
T = 4.99 * 62.5 * sin 163
T =91.18 Nm
Answer:
linear acceleration

angular acceleration

Explanation:
As we know that the force due to tension force is upwards while weight of the disc is downwards
so we will have

also we have

now we have


now we have


so we have
linear acceleration

angular acceleration

Let's ask this question step by step:
Part A)
a x b = (3.0i + 5.0j) x (2.0i + 4.0j) = (12-10) k = 2k
ab = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
Part (c)
(a + b) b = [(3.0i + 5.0j) + (2.0i + 4.0j)]. (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = (5.0i + 9.0j). (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = 10 + 36
(a + b) b = 46
Part (d)
comp (ba) = (a.b) / lbl
a.b = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
lbl = root ((2.0) ^ 2 + (4.0) ^ 2) = root (20)
comp (ba) = 26 / root (20)
answer
2k
26
46
26 / root (20)
Answer:
In turn, the main factors affecting earthquake shaking intensity are earthquake depth, proximity to the fault, the underlying soil, and building characteristics—particularly height. Let's take a look at the latter two (soil and buildings) and how they interact.