Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
Answer:velocity = 7.26 * 10^6 m/sec
Explanation:The rule that is used to solve this problem is shown in the attached image.
The variables are as follows:
k = 8.99 * 10^9 Nm^2 / C^2
e is the electron charge = -1.6 * 10^-19 C
q is the charge given = 1 * 10^-9 C
m is the mass of the electron = 9.11 * 10^-31
r1 is the radius of starting point = 3 cm = 0.03 m
r2 is the radius of the sphere = 2 cm = 0.02 m
Substitute with the givens in the equation to get the value of the velocity
Hope this helps :)
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Answer:
False
Explanation:
Though fiber active cable is based on the concept of internal reflection but it is achieved by refractive index which transmit data through fast traveling pulses of light. It has a layer of glass and insulating casing called “cladding,”and this is is wrapped around the central fiber thereby causing light to continuously bounce back from the walls of the Cable.
No because an atom consists of <u>two</u> main parts <em>and</em> <u>three</u> subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.