Answer:
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Explanation:
Consider the diagram shown in attachment
fx= fcosθ (fx: component of friction force in x-direction ; f: frictional force)
Fbx= Fbcosθ ( Fbx: component of braking force in x-direction ; Fb: braking force)
Wx= Wtanθ (Wx: component of weight in x-direction ; W: Weight of semi)
sum of x-direction forces = 0
fx+ Fbx=Wx
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
A photoelectric cell is an electronic device which is used to convert light energy into electric energy.The operation of this device is based on photoelectric effect.
Light of suitable frequency i.e greater or equal to threshold frequency will fall on the cathode maintained at negative potential.The electron emission will take place and these electrons are drifted towards the anode which is at positive potential.
Here,only those radiations will be capable of emitting electrons irrespective of surface barrier of metals whose energy is greater than the work function.
We know that the radiation having long wavelength has least energy as energy and wavelength are inversely proportional to each other.

Here h is the Planck's constant,c is the velocity of light.
Here we have been given red light and blue light.
In the visible spectrum of radiation, the red light has longer wavelength than all other colors of light.Hence blue light has more energy as it's wavelength is less as compared to red light.
Hence, the blue light will activate the most and red the least.
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.
Answer:
3.1×10⁻¹¹ N
Explanation:
Use Coulomb's law:
F = k q₁ q₂ / r²
F = (9×10⁹) (6.0×10⁻¹⁰) (2.3×10⁻¹⁵) / (0.02 m)²
F = 3.1×10⁻¹¹