Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
No, it is not a scientific claim. If a ghost hunter catches a voice on video like ghost hunters do you can either believe it or not. Ghosts are more of a i believe it you dont have to type of thing becasue they have not been scientifically proven to exist.
Electrochemical cell representation for above reaction is,
Br-/Br2//I2/I-
Reaction at Anode: Br2 + 2e- → 2Br- (1)
Reaction at Cathode: 2I- → I2 + 2e- (2)
Standard reduction potential for Reaction 1 = Ered(anode) = 1.066 v
Standard reduction potential for Reaction 2 = Ered(cathode) = 0.535 v
Eo cell = Ered(cathode) - Ered(anode)
= 0.535 - 1.066
= -0.531v
Now, we know that ΔGo = -nF (Eo cell) ..............(3)
Also, ΔGo = RTln(K) ..........(4)
Equation 3 and 4 we get,
ln (K) = nF (Eo cell) / RT
= 2 X 96500 X (-0.531)/ (8.314 X 298)
∴ K = 1.085 X 10^-18.
We can first find the number of moles using the ideal gas law equation,
PV = nrT
where P - pressure - 1000 mmHg / 760 mmHg/atm = 1.32 atm
V - volume - 100 x 10⁻³ L
n - number of moles
r - universal gas constant - 0.08206 LatmK⁻¹mol⁻¹
T - temperature in Kelvin - 95 °C + 273 = 368 K
substituting these values
1.32 atm x 100 x 10⁻³ L = n x 0.08206 LatmK⁻¹mol⁻¹ x 368 K
n = 0.00437 mol
molar mass can be determined as follows
molar mass = mass present / number of moles
molar mass = 0.597 g / 0.00437 mol = 136.6 g/mol
molar mass of gas is 137 g/mol
Answer:
Explanation:
The first law is An object won't move by itself, and once in motion, it won't stop unless some force acts upon it. With this being said when the trumpet is at his side and he is not holding it will not move not until he lets go of it.