Answer:
7503.13 N/m
Explanation:
Use principle of conservation of energy.
Here, energy stored in the spring due to compression shall be utilized in attaining the potential energy of the mug.
Given that,
Length of the spring = 20 cm = 0.20 m
Compression, x = 8 cm = 0.08 m
mass of the mug, m = 350 g = 0.35 kg
h = 7 m
use the expression for energy balance -
(1/2)*k*x^2 = m*g*h
=> k = (2*m*g*h) / x^2
input the values
k = (2*0.35*9.8*7) / 0.08^2
= 7503.13 N/m
Answer:
4693 J
Explanation:
The kinetic energy of the eagle is given by:

where
m is the mass of the eagle
v is the speed of the eagle
In this problem, m = 26 kg and v = 19 m/s. Substituting into the formula, we find

As we can see, the altitude of the eagle is not relevant for the calculation of the kinetic energy.
Well, electrons can be converted into a atomic number so if SE atomic number is 34 that means it has 34 electrons. AI has a atomic number of 13 meaning it has 13 electrons.
So the difference is that SE has more electrons then AI.
Hope this helped. :D
The number of pulse beats elapsed before the rubber ball hits the ground can be obtained when you carry out the experiment yourself. However, the pulse beat method of timing used by Galileo is not reliable because it varies from time to time.
Galileo was interested in studying how objects fall. His discovery was that all objects had the same acceleration irrespective of their mass. This observation was in direct contrast to Aristotle's assertion that the velocity of objects is proportional to their mass.
However, he used his pulse beats as timer during the experiment. This method is unreliable because the pulse beats of a person changes depending on the person's state of mind. A stop clock could have been a more reliable timer than pulse beats.
Learn more: brainly.com/question/7201885