vf^2 = 2ad
vf^2 = 2(9.81)(44m)
vf^2 = 863.28
vf = √863.28
vf = 29.4 - using equations of motion
ME = PE + KE
ME = mgh + 1/2mv^2
ME = (1)(9.81)(44) + 1/2(1)(3^2)
ME = 431.64 + 4.5
ME = 436.14 - using conservation of energy
hope this helps :)
Calculate the weight of the table through the equation,
W = mg
where W is the weight, m is the mass, and g is the acceleration due to gravity. Substituting the known values,
W = (0.44 kg)(9.8 m/s²)
<em>W = 4.312 N</em>
The components of this weight can be calculated through the equation,
Wx = W(sin θ)
and Wy = W(cos θ)
x - component:
Wx = W(sin θ)
Substituting,
Wx = (4.312 N)(sin 150°) = <em>2.156 N</em>
Wy = (4.312 N)(cos 150°) =<em> -3.734 N</em>
Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.