Answer:
P1 = 2.5ATM
Explanation:
V1 = 28L
T1 = 45°C = (45 + 273.15)K = 318.15K
V2 = 34L
T2 = 35°C = (35 + 273.15)K = 308.15K
P1 = ?
P2 = 2ATM
applying combined gas equation,
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
P1*V1*T2 = P2*V2*T1
Solving for P1
P1 = P2*V2*T1 / V1*T2
P1 = (2.0 * 34 * 318.15) / (28 * 308.15)
P1 = 21634.2 / 8628.2
P1 = 2.5ATM
The initial pressure was 2.5ATM
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
Answer:
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.
Explanation:
Preparation of NaCl solution in 250.0 ml volumetric flask:
Add the weighed NaCl directly to volumetric flask and add small amount of water to it and mix it will until all NaCl gets dissolved( if not add small water amount of water more)
After dissolving NaCl add the water upto the mark.
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.
Answer: A. Liquefy hydrogen under pressure and store it much as we do with liquefied natural gas today.
Explanation:
Current Hydrogen storage methods fall into one of two technologies;
- <em>physical storage</em> where compressed hydrogen gas is stored under pressure or as a liquid; and
- <em>chemical storage</em>, where the hydrogen is bonded with another material to form a hydride and released through a chemical reaction.
Physical storage solutions are commonly used technologies but are problematic when looking at using hydrogen to fuel vehicles. Compressed hydrogen gas needs to be stored under high pressure and requires large and heavy tanks. Also, liquid hydrogen boils at -253°C (-423°F) so it needs to be stored cryogenically with heavy insulation and actually contains less hydrogen compared with the same volume of gasoline.
Chemical storage methods allow hydrogen to be stored at much lower pressures and offer high storage performance due to the strong binding of hydrogen and the high storage densities. They also occupy relatively smaller spaces than either compressed hydrogen gas or liquified hydrogen. A large number of chemical storage systems are under investigation, which involve hydrolysis reactions, hydrogenation/dehydrogenation reactions, ammonia borane and other boron hydrides, ammonia, and alane etc.
Other practical storage methods being researched that focuses on storing hydrogen as a lightweight, compact energy carrier for mobile applications include;
- Nanostructured metal hydrides
- Liquid organic hydrogen carriers (LOHC)