The pH of a buffer solution : 4.3
<h3>Further explanation</h3>
Given
0.2 mole HCNO
0.8 mole NaCNO
1 L solution
Required
pH buffer
Solution
Acid buffer solutions consist of weak acids HCNO and their salts NaCNO.
![\tt \displaystyle [H^+]=Ka\times\frac{mole\:weak\:acid}{mole\:salt\times valence}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctt%20%5Cdisplaystyle%20%5BH%5E%2B%5D%3DKa%5Ctimes%5Cfrac%7Bmole%5C%3Aweak%5C%3Aacid%7D%7Bmole%5C%3Asalt%5Ctimes%20valence%7D)
valence according to the amount of salt anion
Input the value :
![\tt \displaystyle [H^+]=2.10^{-4}\times\frac{0.2}{0.8\times 1}\\\\(H^+]=5\times 10^{-5}\\\\pH=5-log~5\\\\pH=4.3](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctt%20%5Cdisplaystyle%20%5BH%5E%2B%5D%3D2.10%5E%7B-4%7D%5Ctimes%5Cfrac%7B0.2%7D%7B0.8%5Ctimes%201%7D%5C%5C%5C%5C%28H%5E%2B%5D%3D5%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%5C%5C%5CpH%3D5-log~5%5C%5C%5C%5CpH%3D4.3)
It's a cube so the volume = edge^3
Volume = 2.5^3 cm^3 = 15.625 cm^3
density = mass / volume = 42.20 / 15.625 = 2.70 You have 3 places of accuracy.
density of object = 2.70 grams / cm^3 <<<<=== answer.
<span>We know that density is equal to mass divided by volum, D=M/V and in this case we have 1 gallon of a solution of sulfuric acid with 37.4% of concentration in mass.
1 gallon is 3785.41 ml and according the formula M=D*V = 1.31 * 3785.41 = 4958.89 grams of solution.
Only 37.4% of the solution is sulfuric acid, that is 4958.89 * 37.4/100= 1854.62 grams
Then the number of grams of sulfuric acid is 1854.62 gr.</span>
Answer:
Explanation:
N₂ + 3H₂ = 2 NH₃
1 vol 2 vol
786 liters 1572 liters
786 liters of dinitrogen will result in the production of 1572 liters of ammonia
volume of ammonia V₁ = 1572 liters
temperature T₁ = 222 + 273 = 495 K
pressure = .35 atm
We shall find this volume at NTP
volume V₂ = ?
pressure = 1 atm
temperature T₂ = 273


liter .
mol weight of ammonia = 17
At NTP mass of 22.4 liter of ammonia will have mass of 17 gm
mass of 303.44 liter of ammonia will be equal to (303.44 x 17) / 22.4 gm
= 230.28 gm
=.23 kg / sec .
Rate of production of ammonia = .23 kg /s .