<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer:

Explanation:
We can use the following SUVAT equation to solve the problem:

where
v = 0 is the final velocity of the car
u = 24 m/s is the initial velocity
a is the acceleration
d = 196 m is the displacement of the car before coming to a stop
Solving the equation for a, we find the acceleration:
