Answer:-
molecules.
Solution:- The grams of tetrabromomethane are given and it asks to calculate the number of molecules.
It is a two step unit conversion problem. In the first step, grams are converted to moles on dividing the grams by molar mass.
In second step, the moles are converted to molecules on multiplying by Avogadro number.
Molar mass of
= 12+4(79.9) = 331.6 g per mol
let's make the set up using dimensional analysis:

=
molecules
So, there will be
molecules in 250 grams of
.
Answer:
Explanation:
A carbon-12 atom has a mass defect of 0.09564 amu. What is its nuclear binding energy? Round to 3 significant figures. x 10 J per carbon-12 atom
First use the formula;
1 amu =934 MeV
therefore 0.09564 will have
934 x 934
= 89.3 MeV
10 molecules of water are needed.
Answer:
Concentration, because the amounts of reactants and products remain constant after equilibrium is reached.
Explanation:
The rate of reaction refers to the amount of reactants converted or products formed per unit time.
As the reaction progresses, reactions are converted into products. This continues until equilibrium is attained in a closed system.
When equilibrium is attained, the rate of forward reaction is equal to the rate of reverse reaction, hence the concentration of reactants and products in the system remain fairly constant over time.
When deducing the rate of reaction, concentration of the specie of interest is plotted on the y-axis against time on the x-axis.
Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M