Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer
Arkeisha is correct because the fluid in an alkaline battery has a ph between 7.1 and 14.0
If he was 30.8% too low, it means that he was at 69.2% of the boiling point needed. So 50o C is 69.2% of total.
In order to know what 100% is, you can divide the number by it's percentage and then multiply it by a hundred.
So: 50/30.8=1.623
1.623*100=162.3
So the correct boiling point of the liquid he was working with in the lab is 162.3 oC
Answer:
See explanation
Explanation:
The number of electrons in each principal energy shell increases as the number of shells increases because more electronic orbitals become available to accommodate the electrons.
For instance, the n= 2 level only accommodates eight electrons in the s and p orbitals whereas the n=3 level accommodates 18 electrons in s, p and d orbitals respectively.
Each principal level accommodates 2n^2 electrons where n= the principal energy shell.
Assuming that the combustion formula is
CH4 + 2O2 --> 2H2O + CO2<span>,
That means for every 1 molecule of methane(CH4) there will be one molecule of carbon dioxide(</span>CO2) produced. Methane molecular weight 16, carbon dioxide molecular weight is 44. Then the percent yield should be:
1 * (0.374/ 16) /(0.983/44)= 0.374*44/ 0.983 * 16= 104.6%
You sure the number is correct? Percent yield should not exceed 100%