Answer:
1.34 atm
Explanation:
For a first order reaction:
(At)/(Ao) = e ^ -kt where (At)and (A₀) are final and initial molarities respectively, k is the rate constant and t is the time.
It is perfectly valid to substitute pressure for concentration in this equation since pressure is directly proportional to concentration in moles /L through the ideal gas law:
PV = nRT⇒ p =(n/V) RT
So we have
Pt / P₀ = e ^ -k t
We dont know the rate constant k but we can compute it from the half life as:
t₁/₂ = 3240 s x 1 hr/3600 s = 0.90 hr
k = 0.693 / t₁/₂ = 0.693 /0.90 hr = 0.77 hr⁻¹
Pt/ P₀ = e ^ - (0.77 hr⁻¹ x 1.5 hr) = 0.32
⇒ Pt = 0.32 x 1 atm (P₀ = 1 atm)
this the parcial pressure of N2O5, therefore pressure reacted = 1-0.32 = 0.68 atm
pressure produced N2O4 is .68 atm (1:1 relation)
pressure produced O2 is 0.34 (2:1)
Ptotal = (0.32 + 0.68 + 0.34) atm = 1.34 atm