1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
Answer:
Marcie pick up a rock
Explanation:
A rock is a natural occuring no living thing that has a definite structure from the physical characteristics Marcie saw in the rock she picked it tends to rock because unlike minerals rocks has definite structure.
Conversion of mole to grams
k in mole = 1 mole/ atomic mass
K in mole =1/ 39.0983 g/mole
= 0.255765 g/mole
converting 40 grams of K
K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole
There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium
He person lost 1224.7 grams.
The number of grams of Ag2SO4 that could be formed is 31.8 grams
<u><em> calculation</em></u>
Balanced equation is as below
2 AgNO3 (aq) + H2SO4(aq) → Ag2SO4 (s) +2 HNO3 (aq)
- Find the moles of each reactant by use of mole= mass/molar mass formula
that is moles of AgNO3= 34.7 g / 169.87 g/mol= 0.204 moles
moles of H2SO4 = 28.6 g/98 g/mol =0.292 moles
- use the mole ratio to determine the moles of Ag2SO4
that is;
- the mole ratio of AgNo3 : Ag2SO4 is 2:1 therefore the moles of Ag2SO4= 0.204 x1/2=0.102 moles
- The moles ratio of H2SO4 : Ag2SO4 is 1:1 therefore the moles of Ag2SO4 = 0.292 moles
- AgNO3 is the limiting reagent therefore the moles of Ag2SO4 = 0.102 moles
<h3> finally find the mass of Ag2SO4 by use of mass=mole x molar mass formula</h3>
that is 0.102 moles x 311.8 g/mol= 31.8 grams