From tables,
SVP at 30°C = 4.24 kPa
From ideal gas expressions;
n = PV/RT = (4.24*1000*450)/(8.314*303) = 757.4 moles
Now, 75% of 757.4 moles will evaporate leaving 20%. Then, 25% of 757.5 moles...
25% of 757.4 moles = 25/100*757.4 = 189.35 moles
Mass of 189.35 moles = 189.35 moles*18 g/mol = 3408.3 g ≈ 3.4 kg
Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)
(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>