Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
Answer:
Equilibrium constant for
is 0.5
Equilibrium constant for decomposition of
is 
Explanation:
dissociates as follows:

initial 0.72 mol 0 0
at eq. 0.72 - 0.40 0.40 0.40
Expression for the equilibrium constant is as follows:
![k=\frac{[PCl_3][Cl_2]}{[PCl_5]}](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5BPCl_3%5D%5BCl_2%5D%7D%7B%5BPCl_5%5D%7D)
Substitute the values in the above formula to calculate equilibrium constant as follows:
![k=\frac{[0.40/1][0.40/1]}{0.32/1} \\=\frac{0.40 \times 0.40}{0.32} \\=0.5](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5B0.40%2F1%5D%5B0.40%2F1%5D%7D%7B0.32%2F1%7D%20%5C%5C%3D%5Cfrac%7B0.40%20%5Ctimes%200.40%7D%7B0.32%7D%20%5C%5C%3D0.5)
Therefore, equilibrium constant for
is 0.5
Now calculate the equilibrium constant for decomposition of 
It is given that
is decomposed.
decomposes as follows:

initial 1.0 M 0 0
at eq. concentration of
is:
![[NO_2]_{eq}=1-(0.000066) = 0.999934\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_2%5D_%7Beq%7D%3D1-%280.000066%29%20%3D%200.999934%5C%20M)
![[NO]_{eq}=6.6 \times 10^{-5}\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO%5D_%7Beq%7D%3D6.6%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%20M)
Expression for equilibrium constant is as follows:
![K=\frac{[NO]^2[O_2]}{[NO_2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E2%5BO_2%5D%7D%7B%5BNO_2%5D%5E2%7D)
Substitute the values in the above expression
![K=\frac{[6.6\times 10^{-5}]^2[3.3 \times 10^{-5}]}{[0.999934]^2} \\=1.79\times 10^{-14}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5B6.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%5E2%5B3.3%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%7D%7B%5B0.999934%5D%5E2%7D%20%5C%5C%3D1.79%5Ctimes%2010%5E%7B-14%7D)
Equilibrium constant for decomposition of
is 
<u>Answer:</u>
Specific heat of a substance is the value that describe how the added heat energy of substance has the impact on its temperature.
Unit is <em>
</em>
<em>C = Q/m. ∆T</em>
<em>C – Specific heat
</em>
<em>Q- heat energy (J)</em>
<em>M – Mass (Kg)</em>
<em>∆T- change in temperature (K) </em>
<u>Explanation:</u>
<em>Given data:</em>
<em>M= 140 g = 0.14 Kg</em>
<em>Q – 1080 Joules.</em>
<em>∆T – 98.4 – 62.2 = 36.2</em>
Substituting the given data in Equation
<em>Specific heat of Aluminium =
</em>
<span>Some
of the solutions exhibit
colligative properties. These properties depend on the amount of solute
dissolved in a solvent. For boiling point elevation, we calculate the increase in temperature by the equation:
</span><span>ΔT(boiling point) =
(Kb)mi
where Kb is a constant, m is the molality of the solution, i is the van't Hoff factor.
From the given data, we can easily calculate for i as follows:
</span>ΔT(boiling point) = (Kb)mi
103.45 - 100 = (0.512)3.90i
i = 1.73 <-------van't Hoff factor
Explanation:
Since the wheel moves up and down, the position that represents the potential energy is that which has the maximum height from the ground.
Potential energy is the energy at rest of a body.
It is given as:
Potential energy = m x g x h
m is the mass of the body
g is the acceleration due to gravity
h is the height of the body
We can see that mass and height are directly related to the potential energy a body exerts.
The higher the wheel from ground, the higher its potential energy.
learn more
Potential energy brainly.com/question/10770261
#learnwithBrainly