Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
rod end A is strongly attracted towards the balls
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance
Explanation:
When the ball with a negative charge approaches the A end of the neutral bar, the charge of the same sign will repel and as they move they move to the left end, leaving the rod with a positive charge at the A end and a negative charge of equal value at end B.
Therefore rod end A is strongly attracted towards the balls and
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance
Answer:

Explanation:
The energy needed to ionize a hydrogen atom in the ground state is:

The energy of the photon is related to the wavelength by

where
h is the Planck constant
c is the speed of light
is the wavelength
Solving the formula for the wavelength, we find

Answer:
Explanation:
The magnetic field in a solenoid is
B = μ₀ N / L I
Where N is the number of turns, L the solenoid length and I the current
N = B L / μ₀ I
Let's calculate
N = 5.8 10⁻³ 0.18 / 4 π 10⁻⁷ 1
N = 8.3 102 laps
N = 831 laps
Let's find the solenoid length
For this we use a rule of proportions
L_solenoid = Turns * wire diameter
L_ solenoid = 831 * 0.41 10--3
L_solenoid = 0.3407 m
We see that two turns are needed in the wire to have a length of 0.18 m