Explanation:
The given data is as follows.
Mass of the ornament (
) = 0.9 kg
Length of the wire (l) = 1.5 m
Mass of missile (
) = 0.4 kg
Initial speed of missile (
) = 12 m/s
r = 1.5 m
According to the law of conservation of momentum,

Putting the given values into the above formula as follows.


0 + 4.8 = 1.3v
v = 3.69 m/s
Now, the centrifugal force produced is calculated as follows.

= 
= 11.80 N
Hence, tension in the wire is calculated as follows.
T = 
= 
= 24.54 N
Thus, we can conclude that tension in the wire immediately after the collision is 24.54 N.
Answer:
The answer to your question is Decrease
DE which is the differential equation represents the LRC series circuit where
L d²q/dt² + Rdq/dt +I/Cq = E(t) = 150V.
Initial condition is q(t) = 0 and i(0) =0.
To find the charge q(t) by using Laplace transformation by
Substituting known values for DE
L×d²q/dt² +20 ×dq/dt + 1/0.005× q = 150
d²q/dt² +20dq/dt + 200q =150
Complete Question
An astronaut stands by the rim of a crater on the moon, where the acceleration of gravity is 1.62
m/s2. To determine the depth of the crater, she drops a rock and measures the time it takes for it
to hit the bottom. If the time is 6.3 s, what is the depth of the crater?
Answer:
The depth is 32 m
Explanation:
From the question we are told that
The time is t = 6.3 s
The acceleration due to gravity is 
Generally from kinematic equation

Here the u is the initial velocity and the value is 0 m/s


Answer:
heat is not absorbed by the system
A rapid shift occurs between gas compression and expansion.
All heat is transformed to work done by the system.
Explanation: