Please post in English so i or someone else can help you.
Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint
Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
When the Skydiver jump out a plane, his Potential Energy is being converted or transform into Kinetic energy due to gravity. Hope this helps
Answer:A- mass charge.
This can also be called current.
Explanation:
This is Kirchhoff’s 2nd law.
Kirchhoff’s junction law states that the sum of current(mass charge) flowing in and out of the junction must be equal to zero. This law emphasizes conservation of charge and energy. Charge is also a form of energy and it can neither be created nor destroyed.