Answer:
Here's what I get
Explanation:
(g) Titration curves
I can't draw two curves on the same graph, but I can draw two separate curves for you.
The graph in part (d) had an equivalence point at 20 mL.
In the second titration, the NaOH was twice as concentrated, so the volume to equivalence point would be half as much — 10 mL.
The two titration curves are below.
(h) Evidence of reaction
HCl and NaOH are both colourless.
They don't evolve a gas or form a precipitate when they react.
The student probably noticed that the Erlenmeyer flask warmed up — a sign of a chemical change.
Answer:

Explanation:
Hello!
In this case, given the initial conditions, we first use the 10-% quality to compute the initial entropy:

Now the entropy at the final state given the new 40-% quality:

Next step is to compute the mass of steam given the specific volume of steam at 175 kPa and the 10% quality:

Then, we can write the entropy balance:

Whereas sfg stands for the entropy of the leaving steam to hold the pressure at 150 kPa and must be greater than 0; thus we plug in:
Which is such minimum entropy change of the heat-supplying source.
Best regards!
The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.
Answer : The new pressure of the gas will be, 468.66 atm
Explanation :
Boyle's Law : This law states that pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
or,

where,
= initial pressure of the gas = 74 atm
= final pressure of the gas = ?
= initial volume of the gas = 190 ml
= final volume of the gas = 30 ml
Now we put all the given values in the above formula, we get the final or new pressure of the gas.


Therefore, the new pressure of the gas will be, 468.66 atm
The composite material is composed of carbon fiber and epoxy resins. Now, density is an intensive unit. So, to approach this problem, let's assume there is 1 gram of composite material. Thus, mass carbon + mass epoxy = 1 g.
Volume of composite material = 1 g / 1.615 g/cm³ = 0.619 cm³
Volume of carbon fibers = x g / 1.74 g/cm³
Volume of epoxy resin = (1 - x) g / 1.21 g/cm³
a.) V of composite = V of carbon fibers + V of epoxy resin
0.619 = x/1.74 + (1-x)/1.21
Solve for x,
x = 0.824 g carbon fibers
1-x = 0.176 g epoxy resins
Vol % of carbon fibers = [(0.824/1.74) ÷ 0.619]*100 =<em> 76.5%</em>
b.) Weight % of epoxy = 0.176 g epoxy/1 g composite * 100 = <em>17.6%</em>
Weight % of carbon fibers = 0.824 g carbon/1 g composite * 100 = <em>82.4%</em>