Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
10 g of glue with 13 g of water ,
Mass ratio of the material can be calculated as:
8 g of sodium borate suspended in 11 g of water, mass ratio can be calculated as:

Answer:
Well they didn't transfer any energy when they weren’t touching and it did t produce any energy if it didn’t move. Since they are on top of each other they are causing momentum on each other creating kinetic energy
Explanation:
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.