A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.
The solution to your problem is as follows:
2.2Kg*9.8m/s = 21.56N
<span>
21.56N*1.25m = 26.95J </span>
<span>We're only concerned with the work done against gravity, lifting the books to 1.25 meters. the distance walked has no effect on the problem, unless you take into account the wind resistance and the force needed to overcome it. Also, lowering the books onto the shelf doesnt count, because gravity does the work on the books.</span>
Let's ask this question step by step:
Part A)
a x b = (3.0i + 5.0j) x (2.0i + 4.0j) = (12-10) k = 2k
ab = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
Part (c)
(a + b) b = [(3.0i + 5.0j) + (2.0i + 4.0j)]. (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = (5.0i + 9.0j). (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = 10 + 36
(a + b) b = 46
Part (d)
comp (ba) = (a.b) / lbl
a.b = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
lbl = root ((2.0) ^ 2 + (4.0) ^ 2) = root (20)
comp (ba) = 26 / root (20)
answer
2k
26
46
26 / root (20)