Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.
His answer was incorrect because according to ohm's law the formula used should have been R=V/I instead of multiplying and the answer should be 8ohms