Answer:
d. 4.0s
Explanation:
Mass = 0.1 kg
g = acceleration due to gravity = 10 m/s^2
Force = 0.1 × 10 = 1N
Distance = 2m
Time = force × distance / power
= 1 × 2/0.5
= 4.0 s
The right option is d. 4.0s
I am assuming this is a true or false question, to which the answer would be True.
6.174N or roughly 6.2N
630g=0.63kg
F=m*g=0.63*9.8=6.174N