Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Answer:
Explanation:
Impulse = change in momentum
mv - mu , v and u are final and initial velocity during impact at surface
For downward motion of baseball
v² = u² + 2gh₁
= 2 x 9.8 x 2.25
v = 6.64 m / s
It becomes initial velocity during impact .
For body going upwards
v² = u² - 2gh₂
u² = 2 x 9.8 x 1.38
u = 5.2 m / s
This becomes final velocity after impact
change in momentum
m ( final velocity - initial velocity )
.49 ( 5.2 - 6.64 )
= .7056 N.s.
Impulse by floor in upward direction
= .7056 N.s
It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>