The braking force is -400 N
Explanation:
We can solve this problem by using the impulse theorem, which states that the impulse applied on the ferry (the product of force and time) is equal to its change in momentum:

where in this problem, we have:
F is the force applied by the brakes
is the time interval
m = 13,000 kg is the mass of the ferry
u = 2.0 m/s is the initial velocity
v = 0 is the final velocity
And solving for F, we find the force applied by the brakes:

where the negative sign indicates that the direction is backward.
Learn more about impulse:
brainly.com/question/9484203
#LearnwithBrainly
The initial volume of the gas is

while its final volume is

so its variation of volume is

The pressure is constant, and it is

Therefore the work done by the gas is

where the negative sign means the work is done by the surrounding on the gas.
The heat energy given to the gas is

And the change in internal energy of the gas can be found by using the first law of thermodynamics:

where the positive sign means the internal energy of the gas has increased.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C