Answer:
The cross-sectional area of the larger piston is 392cm ^{2}[/tex]
Explanation:
To solve this problem we apply the following formula:
Pascal principle: F=P*A Formula (1)
F=Force applied to the piston
P: Pressure
A= Piston area
Nomenclature:
Fp= Force on the primary piston= 500N
W= car weight =m*g=2000kg*9.8m/s2= 19600N
Fs= Force on the secondary piston= W = 19600N

As= Secondary piston area=?
The pressure acting on one side is transmitted to all the molecules of the liquid because the liquid is incompressible.
In the equation (1)
P=F/A
Pp=Ps





Answer:
A driver.
Explanation:
Using a driver while at least 350 yds away is better than using a iron, because it will be a waste of the par 4 as it is not as powerful as the driver.
The answer would be C. It will decrease with descent. Hope this helps!
Answer:
a. The temperature of the copper changed more than the temperature of the water.
Explanation:
Because we're only considering the isolated system cube-water, the heat of the system should be constant, that implies the heat the cube loses is equal the heat the water gains (because by zero law of thermodynamics heat (Q) flows from hot body to cold body until reach thermal equilibrium and T1>T2). So:
(1)
But Q is related with mass (m), specific heat (c) and changes in temperature (
)in the next way:
(2)
Using (2) on (1):



Because we have an equality and 0.385 < 4.186 then
to conserve the equality
Answer:
45km/hr
Explanation:
Total distance=450km
Total speed=50km/hr
Total time= distance/speed
=450/50
=9hrs
distance a=180km
speed a=60km/hr
Time a=180/60
=3hrs
Distance b=450-180=270km
Speed b=?
Time b=270/speed b
Total time=time a + time b
9=3+(270/speed b)
270/speed b =9-3
270/speed b =6
6*speed b =270
Speed b=270/6
Speed b=45km/hr