Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Answer:
Explained
Explanation:
Two pieces of the same metal can have different recrystallization temperatures if the pieces have been cold worked to different amounts. The piece of work cold worked to greater extend will have more internal energy to drive the recrystalline process and lower recrystallization temperature.
Yes, its possible that recrystallization to take place in some regions of a part before it does in other regions of the same part if the work has been unevenly strained or if the part have different thickness at different sections.
Answer:
457.81 Hz
Explanation:
From the question, it is stated that it is a question under Doppler effect.
As a result, we use this form
fo = (c + vo) / (c - vs) × fs
fo = observed frequency by observer =?
c = speed of sound = 332 m/s
vo = velocity of observer relative to source = 45 m/s
vs = velocity of source relative to observer = - 46 m/s ( it is taking a negative sign because the velocity of the source is in opposite direction to the observer).
fs = frequency of sound wave by source = 459 Hz
By substituting the the values to the equation, we have
fo = (332 + 45) / (332 - (-46)) × 459
fo = (377/ 332 + 46) × 459
fo = (377/ 378) × 459
fo = 0.9974 × 459
fo = 457.81 Hz
Answer:
The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Explanation:
Given that,
Distance between the slits = 0.04 mm
Width = 0.01 mm
Distance between the slits and screen = 1 m
Wavelength = 600 nm
We need to calculate the distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect
For constructive fringe
First minima from center

Second minima from center

The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect



Put the value into the formula



Hence, The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.