Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
The value is 
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the block is 
The force constant of the spring is 
The amplitude is 
The time consider is 
Generally the angular velocity of this block is mathematically represented as

=> 
=> 
Given that the block undergoes simple harmonic motion the velocity is mathematically represented as

=> 
=> 
Answer:
t = 25 seconds
Explanation:
Given that,
Distance, d = 115 m
Initial speed, u = 4.2 m/s
Final speed, v = 5 m/s
We need to find the time taken in increasing the speed.
We know that,
Acceleration,
....(1)
The third equation of kinematics is as follows :

Hence, it will take 25 seconds to increase the speed.
Convection means that hotter and less dense fluids have a tendency to rise while colder and more dense fluids sink.
The answer would be (A)
Hot water is denser than cold water and so hot water will be above the cold water.
:D
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the volume of the room, which is given by

Now we can find the mass of the air by using

where
is the density of the air
is the volume of the room
Substituting,
