We use the kinematic equations,
(A)
(B)
Here, u is initial velocity, v is final velocity, a is acceleration and t is time.
Given,
,
and
.
Substituting these values in equation (B), we get
.
Therefore from equation (A),

Thus, the magnitude of the boat's final velocity is 10.84 m/s and the time taken by boat to travel the distance 280 m is 51.63 s
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
To
solve this problem, we assume that the wavelength of the light in air is 500
nanometers.
For this case we
only need the refractive index of the polystyrene. For an antireflective
coating, we need a quarter of wave thickness at the wavelength in the air. Which
means that the antireflective coating needs to be as thick as 1/4 of the
wavelength, divided by the coating’s refractive index. This is expressed
mathematically in the form:
x = λ / (4 * n)
where,
x = thickness
λ = wavelength
of light
n = index of
refraction of polystyrene
Substituting:
x = 500 nm / (4
* 1.49)
x = 500 nm / 5.96
x = 83.90 nm
Answer:
M = 0.730*m
V = 0.663*v
Explanation:
Data Given:

Conservation of Momentum:

Energy Balance:

Substitute Eq 2 into Eq 1

Using Eq 1

Answer:
2046.37 kPa
Explanation:
Given:
Number of moles, n = 125
Temperature, T = 20° C = 20 + 273 = 293 K
Radius of the cylinder, r = 17 cm = 0.17 m
Height of the cylinder, h = 1.64 m
thus,
volume of the cylinder, V = πr²h
= π × 0.17² × 1.64
= 0.148 m³
Now,
From the ideal gas law
we have
PV = nRT
here,
P is the pressure
R is the ideal gas constant = 8.314 J / mol. K
thus,
P × 0.148 = 125 × 8.314 × 293
or
P × 0.148 = 304500.25
or
P = 2046372.64 Pa = 2046.37 kPa