Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
Answer:
6N
Explanation:
Given parameters:
Pressure applied by the woman = 300N/m²
Area = 0.02m²
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
Pressure is the force per unit area on a body
Pressure =
Force = Pressure x area
Force = 300 x 0.02 = 6N
Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
A photoelectric cell is an electronic device which is used to convert light energy into electric energy.The operation of this device is based on photoelectric effect.
Light of suitable frequency i.e greater or equal to threshold frequency will fall on the cathode maintained at negative potential.The electron emission will take place and these electrons are drifted towards the anode which is at positive potential.
Here,only those radiations will be capable of emitting electrons irrespective of surface barrier of metals whose energy is greater than the work function.
We know that the radiation having long wavelength has least energy as energy and wavelength are inversely proportional to each other.

Here h is the Planck's constant,c is the velocity of light.
Here we have been given red light and blue light.
In the visible spectrum of radiation, the red light has longer wavelength than all other colors of light.Hence blue light has more energy as it's wavelength is less as compared to red light.
Hence, the blue light will activate the most and red the least.
Answer:
Final mass=0.89kg
Final pressure=5.6bar
Explanation:
To find mass,m=v/v1
But v1=vf + x(vg-vf)
Vf= 0.001093m^3/kg
Vg= 0.3748m^3/kg
V1= 0.001093+0.5(0.3748-0.001093)
V1= 0.225m^3/kg
M= 0.20/0.225 =0.89kg
Final pressure will be:
V/V1= P/P1
Cross multiply
VP1=V1P
P1= 0.225×5/0.2
P1=:5.6 bar