CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>
We have to know the number of Na⁺ ions in the unit cell.
The number of Na⁺ ions in the unit cell is (D) 8.
Sodium oxide (Na2O) crystallizes in a structure in which the O2– ions are in a face - centered cubic lattice and the Na+ ions are in tetrahedral holes.
O²⁻ ions are in a face centred cubic lattice, so the number of O²⁻ ions per unit cell is equal to 4. The number of tetrahedral hole= 2 X 4=8. Na+ ions are present in tetrahedral holes, which indicates there are 8 number of Na+ ions in the unit cell.
let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)
It is most likely A since gas particles do not have a fixed volume.
The molecular formula for aspartame is C14H18N2O5, and its molar mass is about 294 g/mol.
Convert 1.2 g into moles, which gives
1.2 g / 294 g/mol = 4.08 X 10-3 moles aspartame.
Since each mole of aspartame has 2 moles of nitrogen, you have 8.16 X 10-3 moles of N in your 1.2 grams of aspartame.
Finally, multiply that by Avogadro's number to get the number of N atoms:
8.16 X 10^-3 mol X 6.02 X 10^23 = 4.9 X 10^21 nitrogen atoms.