This question was apprently selected from the "Sneaky Questions" category.
The store is 3 km from his home, and he walks there with a speed of 6 km/hr. So it takes him (3 km) / (6 km/hr) = 1/2 hour to get to the store.
That's 30 minutes. So the whole part-(a.) of the question refers to only that part of the trip, and we don't care what happens once he reaches the store.
a). Over the first 30 minutes of his travel, Greg walks 3.0 km on a straight road, and he ends up 3.0 km away from where he started.
Average speed = (distance/time) = (3.0 km) / (1/2 hour) = <em>6.0 km/hr</em>
Average velocity = (displacement/time) = (3.0 km) / (1/2 hour) = <em>6.0 km/hr</em>
There's probably some more questions in part-(b.) where you'd need to use Greg's return trip to find the answers, but johnaddy210 is only asking us for part-(a.).
Answer:
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Explanation:
Impulse exerted on the ball = Momentum of the ball = mass * velocity = m*v
As we know,
m*v = Integration of F.dt with limits 0 to T
Ft = mv
F = mv/t
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values

