Summary:
a= 12.0 m/(s^2)
v= 100m/s
t1= 2.0s => s1=?
t2=5.0s => s2=?
t3=10.0s => s3=?
——————
Solution:
• when t1=2.0 s, I have gone:
S1= v*t1 + 1/2*a*(t1^2)
=100.0 *2 + 1/2*12.0*(2.0^2)
=224 (m)
• when t2=5.0s, I have gone
S2=v*t2+ 1/2*a*(t2^2)
= 100*5.0+ 1/2*12.0*(5.0^2)
=650 (m)
•when t3= 10.0s, I have gone:
S3=v*t3+ 1/2*a*(t3^2)
=100*10.0+ 1/2*12*(10.0^2)
=1600 (m)
Two significant figures, the 6 and the 9
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
We solve this using special
relativity. Special relativity actually places the relativistic mass to be the
rest mass factored by a constant "gamma". The gamma is equal to 1/sqrt
(1 - (v/c)^2). <span>
We want a ratio of 3000000 to 1, or 3 million to 1.
</span>
<span>Therefore:
3E6 = 1/sqrt (1 - (v/c)^2)
1 - (v/c)^2 = (0.000000333)^2
0.99999999999999 = (v/c)^2
0.99999999999999 = v/c
<span>v= 99.999999999999% of the speed of light ~ speed of light
<span>v = 3 x 10^8 m/s</span></span></span>
Answer: 6.284N
Explanation:
Pressure is the ratio of force exerted to cross sectional area of the material.
Pressure = Force/Area
Pressure = 500,000Pa
Area = Πd²/4 where d is the diameter of the hole.
If d = 4mm = 0.004m
Area = Π×0.004²/4
Area = 1.26×10^-5m²
Force = Pressure×Area
Force = 500,000× 1.26×10^-5
F = 6.284N
The gum must be able to withstand 6.284N force