Answer:
Answered
Explanation:
a) Two balls are at a distance of L/2 from the axis of rotation and one block at the center. ( center of rod).
therefore,


b) two balls at a distance L/4 at the from the axis and 1 ball at a distance 3L/4 from the from the axis.

= 
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit
Answer:

Explanation:
Given:
- volume of oil in the cylinder,

- volume of the oil level when the ice is immersed,

- the volume level of oil when the ice melted,

<u>Now, therefore the volume of ice:</u>



<u>Now the volume of water:</u>



As we know that the relative density is the ratio of density of the substance to the density of water.
<u>So, the relative density of ice:</u>
.....................(1)
as we know that density is given as:

now eq. (1)

where, m = mass of the water or the ice which remains constant in any phase



Change in velocity = d(v)
d(v) = v2 - v1 where v1 = initial speed, v2 = final speed
v1 = 28.0 m/s to the right
v2 = 0.00 m/s
d(v) = (0 - 28)m/s = -28 m/s to the right
Change in time = d(t)
d(t) = t2 - t1 where t1 = initial elapsed time, t2 = final elapsed time
t1 = 0.00 s
t2 = 5.00 s
d(t) = (5.00 - 0.00)s = 5.00s
Average acceleration = d(v) / d(t)
(-28.0 m/s) / (5.00 s)
(-28.0 m)/s * 1 / (5.00 s) = -5.60 m/s² to the right
<span>The angular momentum of a particle in orbit is
l = m v r
Assuming that no torques act and that angular momentum is conserved then if we compare two epochs "1" and "2"
m_1 v_1 r_1 = m_2 v_2 r_2
Assuming that the mass did not change, conservation of angular momentum demands that
v_1 r_1 = v_2 r_2
or
v1 = v_2 (r_2/r_1)
Setting r_1 = 40,000 AU and v_2 = 5 km/s and r_2 = 39 AU (appropriate for Pluto's orbit) we have
v_2 = 5 km/s (39 AU /40,000 AU) = 4.875E-3 km/s
Therefore, </span> the orbital speed of this material when it was 40,000 AU from the sun is <span>4.875E-3 km/s.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly.
</span>