Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Answer:
The statement that best describes nuclear fusion is;
Nuclei combine to form a heavier nucleus, releasing energy
Explanation:
In nuclear fusion, we have the reaction of the nuclei of two or more atoms coming together (combining) to form heavier elements and subatomic particles such as protons and neutrons accompanied by the release or absorption in energy depending on the difference between the mass of the reactants and the products
Some nuclear fusion reaction require an input of energy and such reactions are therefore not spontaneous
The best option is nuclei (two or more nuclei) combine to form a heavier nucleus, releasing energy.
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J