Answer:

Explanation:
Hello,
Considering the reaction:

The molar masses of chlorine and chloric acid are:

Now, we develop the stoichiometric relationship to find the mass of chloric acid, considering the molar ratio 3:1 between chlorine and chloric acid, as follows:

Best regards.
Answer:
We have to add 2.30 L of oxygen gas
Explanation:
Step 1: Data given
Initial volume = 4.00 L
Number of moles oxygen gas= 0.864 moles
Temperature = constant
Number of moles of oxygen gas increased to 1.36 moles
Step 2: Calculate new volume
V1/n1 = V2/n2
⇒V1 = the initial volume of the vessel = 4.00 L
⇒n1 = the initial number of moles oxygen gas = 0.864 moles
⇒V2 = the nex volume of the vessel
⇒n2 = the increased number of moles oxygen gas = 1.36 moles
4.00L / 0.864 moles = V2 / 1.36 moles
V2 = 6.30 L
The new volume is 6.30 L
Step 3: Calculate the amount of oxygen gas we have to add
6.30 - 4.00 = 2.30 L
We have to add 2.30 L of oxygen gas
Answer:
A = 679.2955 ppm
Explanation:
In this case, we already know that 64Cu has a half life of 12.7 hours. The expression to use to calculate the remaining solution is:
A = A₀ e^-kt
This is the expression to use. We have time, A₀, but we do not have k. This value is calculated with the following expression:
k = ln2 / t₁/₂
Replacing the given data we have:
k = ln2 / 12.7
k = 0.0546
Now, let's get the concentration of Cu:
A = 845 e^(-0.0546*4)
A = 845 e^(-0.2183)
A = 845 * 0.8039
A = 679.2955 ppm
This would be the concentration after 4 hours
Answer:
I believe it's false because the atomic number is the number of protons in the nucleus of an atom.