The net force is negative, and there is a change in motion.
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N
Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
Answer:
Explanation:
Total mass of cable m = 190 x .402 = 76.38 lb
moment of inertial due to this cable = m r²
= 76.38 x (14/12)²
= 103.96 lb ft²
moment of inertia of empty spoon
= mR² where R is radius of gyration
= 65 x (11 / 12 )²
= 54.61 lb ft²
Total moment of inertia I = 158.57 lb ft²
Net force applied = force applied - frictional force
= 33 - 15 = 18 lb
= 18 x 32 poundal
= 576 poundal
Torque applied = force x radius
= 576 x 14/12
= 672 unit
Angular acceleration = torque / total moment of inertia
= 672 / 158.57
= 4.238 radian / s²