The most important question for the students to answer is what the discovery did to society. Did it change society in any way or better something?
A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.
Answer: C. 25.6 kPa
Explanation:
The Gauge pressure is defined as the amount of pressure in a fluid that exceeds the amount of pressure in the atmosphere.
As such, the formula will be,
PG = PT – PA
Where,
PG is Gauge Pressure
PT is Absolute Pressure
PA is Atmospheric Pressure
Inputted in the formula,
PG = 125.4 - 99.8
PG = 25.6 kPa
The gauge pressure inside the container is 25.6kPa which is option C.
<h3>
Answer:</h3>
0.699 mole CaCl₂
<h3>
Explanation:</h3>
To get the number of moles we use the Avogadro's number.
Avogadro's number is 6.022 x 10^23.
But, 1 mole of a compound contains 6.022 x 10^23 molecules
In this case;
we are given 4.21 × 10^23 molecules of CaCl₂
Therefore, to get the number of moles
Moles = Number of molecules ÷ Avogadro's constant
= 4.21 × 10^23 molecules ÷ 6.022 x 10^23 molecules/mole
= 0.699 mole CaCl₂
Hence, the number of moles is 0.699 mole of CaCl₂