Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
Answer:
Sumulat lamang ng mga random na pangalan at sabihin ang "Appointment with (name)"
School Counselor ba ito?
A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:
The partial pressure of SO₃ is 82.0 atm
Explanation:
The equilibrium constant Kp is equal to <em>the equilibrium pressure of the gaseous products raised to the power of their stoichiometric coefficients divided by the equilibrium pressure of the gaseous reactants raised to the power of their stoichiometric coefficients</em>.
For the reaction,
2 SO₂(g) + O₂(g) → 2 SO₃(g)
![Kp = 0.345 = \frac{(pSO_{3})^{2} }{(pSO_{2})^{2} \times pO_{2} }\\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (pSO_{2})^{2} \times pO_{2} } \\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (35.0)^{2} \times 15.9 } \\pSO_{3} = 82.0 atm](https://tex.z-dn.net/?f=Kp%20%3D%200.345%20%3D%20%5Cfrac%7B%28pSO_%7B3%7D%29%5E%7B2%7D%20%7D%7B%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%2835.0%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%2015.9%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%2082.0%20atm)