Answer:
A. 39.2 m/s
B. 78.4 m
Explanation:
Data obtained from the question include:
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
A. Determination of the brick's velocity.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Velocity (v) =?
v = gt
v = 4 × 9.8
v = 39.2 m/s
Thus, the brick's velocity after 4 s is 39.2 m/s
B. Determination of how far the brick fall in 4 s.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Height (h) =?
h = ½gt²
h = ½ × 9.8 × 4²
h = 4.9 × 16
h = 78.4 m
Thus, the brick fall 78.4 m during the time.
Is there a picture that I can see
Explanation :
The interaction between two objects is termed as the collision. The collision can be of two types i.e. elastic collision and inelastic collision.
In this case, two identical carts travel at the same speed toward each other, and then a collision occurs. In an inelastic collision, the momentum before and after the collision remains the same but its kinetic energy gets lost.
After the collision, both the object sticks over each other and moves with one velocity.
Out of the given graph, the graph that shows a perfectly inelastic collision is attached. It shows that after the collision both the carts move with the same velocity.
Answer:
the answer the correct one is the d
Explanation:
In the gate rotation experiment several things are measured.
- the distance from the hinges to the applied force, which must be measured with a tape measure
- The value of the force that is devised with a dynamometer
- the rotated angle that is measured with a protractor
- the time it takes to turn an angle, which is measured with a stopwatch
When examining the answer the correct one is the d