Answer:
option A
Explanation:
given,
depth of the sea level = 10 m
g = 10 m/s²
Pressure underwater = ?
we know,
P = ρ g h
where ρ is the density of water which is equal to 1000 kg/m³
h is the depth of sea level
P = ρ g h
P = 1000 x 10 x 10
P = 100000 Pa
P = 100 kPa
Hence, the correct answer is option A
Answer:
173psig
Explanation:
The storage cylinder of recovered R-410A is mixture of difluoromethane and pentafluoroethane which is used as a refrigerant in air conditioning application. The refrigeration sector has low temperatures for installation. The pressure of cylinder at 80 F will be 173 psig. The pure refrigerants have inside a container have saturation temperature which is equal to ambient temperature.
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:
B i think is the answer
Explanation:
i feel like it is B because if you put them together and the answer is 1.5 so it is B