Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)
Answer:
This is because below 4°c, water unlike other materials becomes less dense when it's temperature is further lowered.
Explanation:
Due to the unusual nature of water; at about 4°c, the behavior of the density of water in relation to its temperature reverses. This means that water becomes less dense as it becomes colder below 4°c. The colder parts therefore floats to the top of the water body while the warmer part sinks allowing the top to freeze and the remaining body below to remain in its liquid state.
The freezing of the top of the lake alone protects the remaining depth of water from freezing by acting as an insulator and preventing further heat loss from the water to the ambient space. If this had not been the case, and water froze all through, marine lives will freeze to death and it will be more difficult to melt the ice come the next summer.
This behavior is due to the hydrogen bonding of the water molecules.
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.
Let's ask this question step by step:
Part A)
a x b = (3.0i + 5.0j) x (2.0i + 4.0j) = (12-10) k = 2k
ab = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
Part (c)
(a + b) b = [(3.0i + 5.0j) + (2.0i + 4.0j)]. (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = (5.0i + 9.0j). (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = 10 + 36
(a + b) b = 46
Part (d)
comp (ba) = (a.b) / lbl
a.b = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
lbl = root ((2.0) ^ 2 + (4.0) ^ 2) = root (20)
comp (ba) = 26 / root (20)
answer
2k
26
46
26 / root (20)
Answer:
47.76°
Explanation:
Magnitude of dipole moment = 0.0243J/T
Magnetic Field = 57.5mT
kinetic energy = 0.458mJ
∇U = -∇K
Uf - Ui = -0.458mJ
Ui - Uf = 0.458mJ
(-μBcosθi) - (-μBcosθf) = 0.458mJ
rearranging the equation,
(μBcosθf) - (μBcosθi) = 0.458mJ
μB * (cosθf - cosθi) = 0.458mJ
θf is at 0° because the dipole moment is aligned with the magnetic field.
μB * (cos 0 - cos θi) = 0.458mJ
but cos 0 = 1
(0.0243 * 0.0575) (1 - cos θi) = 0.458*10⁻³
1 - cos θi = 0.458*10⁻³ / 1.397*10⁻³
1 - cos θi = 0.3278
collect like terms
cosθi = 0.6722
θ = cos⁻ 0.6722
θ = 47.76°