Answer:
Ceiling effect
Explanation:
A ceiling effect takes place when the test items are not challenging enough for a group of individuals. Thus, the test score will not increase for a subsample of people who may have improved because they have already attained the highest score that can be achieved on that test.
Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer: The reaction is not at equilibrium and will proceed to make more products to reach equilibrium.
Explanation:
Equilibrium constant is defined as the ratio of concentration of products to the concentration of reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as
K is the constant of a certain reaction when it is in equilibrium, while Q is the reaction quotient of activities of products and reactants at any stage other than equilibrium of a reaction.
For the given chemical reaction:
The expression for
is written as:
Given :
= 54.8
Thus as
, the reaction will shift towards the right i.e. towards the product side.
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!