A roller coaster accelerates from an initial velocity of 6.0 m/s to a final velocity of 70 m/s over 4 seconds. whats the acceleration
The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.
An imbalance between electrical charges
Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.